Desmopressin Nedir, İdrar Kaçırma için Hangi Doktora Gidilir? Kadınlarda İdrar Kaçırma…

Desmopressin Nedir? İdrar Kaçırma için Hangi Doktora Gidilir? Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler? İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, İdrar Kaçırma Hangi Bölüm Bakar, Öksürürken İdrar Kaçırma…

Desmopressin nedir?

Desmopressin wikipedia açıklamasına göre; diğerleri arasında DDAVP ticari adı altında satılan desmopressin, şekersiz diyabet, yatak ıslatma, hemofili A, von Willebrand hastalığı ve yüksek kan üre düzeylerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Hemofili A ve von Willebrand hastalığında sadece hafif ila orta dereceli vakalarda kullanılmalıdır. 

Desmopressin ilaç ne işe yarar?

Desmopressin böbreğin ürettiği idrar miktarını sınırlar. Bu ilaç gece idrara çıkma ihtiyacını azaltır. Desmopressin sık idrara çıkmayı ve sıkışma semptomlarını iyileştirir, fakat idrar kaçırmayı iyileştirmez ya da tedavi etmez.

İdrar Kaçırma için Hangi Doktora Gidilir?

Eğer kişi idrar kaçırma belirtileri gösteriyorsa hastanelerin üroloji bölümlerine gitmelidir. İdrar kaçırmaya neden olan duruma göre nöroloji veya psikiyatri bölümlerine de sevk edilebilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?
Jinekolojik muayene esnasında, hastanın öksürme veya ıkınması ile karın içi basınç artışı sağlanarak idrar kaçırma olup olamdığının gözlenmesi esasına dayanan basit ama önemli bir testtir. Bu testler mesanenin dinlenme ve işeme esnasında basınçların ölçümü esasına dayalı testlerdir.

İdrar Kaçırıyorum Ne Yapmam Lazım?

Aşırı sıvı alımı azaltılarak sıvı alım dengesi oluşturulmalıdır. Günde en az 1,5-2 litre sıvı tüketilmelidir. Gece uyumadan dört saat önce sıvı alımından kaçınılmalı, yatmadan önce mesane boşaltılmalıdır. Akşam saatlerinde sulu meyve ve sebze tüketiminden uzak durulmalıdır

Kadınlarda İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler?

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun videosundaki kürü uygulayabilirsiniz. Uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri tipik olarak idrar yaparken yanma veya sık idrara çıkma şeklinde kendini gösterir. Fakat herhangi bir belirti vermeksizin de görülebilir. İdrar yolu iltihabı geçiren yüz kadından 5 ila 10’unda hastalık tamamen belirti vermeden seyreder. Sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri;

  • İdrarda yanma ya da ağrı,
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
  • İdrar debisinde zayıflama,
  • İdrarı tutmada güçlük,
  • İdrarda kan,
  • Alt karın bölgesinde ağrı şeklinde sıralanabilir.

Öksürürken İdrar Kaçırma

Öksürürken idrarınızın aniden boşalması nedeniyle yaşadığınız sorunu sosyal bir problem olarak görmek ve kendinizden utanmak yerine bunun bir hastalık olduğunu kabullenmeniz gerekir. Çünkü idrar kaçırma, mesane bölgesindeki kasların fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu görülen bir problemdir. Çözüm olarak bu kasların etkin bir hale getirilmesi gerekse de, bu kasların çalışmamasına ya da yeterince fonksiyon göstermemesine neden olan durumlara bakmak gerekir.

İdrar yollarında görülen enfeksiyon, idrar kanalındaki veya mesanedeki diğer sorunlar öksürürken idrar kaçırma problemlerinin şekillenmesine neden olabilecek durumlardır. Bu durumların yanı sıra diyabet, prostat büyümesi ve böbrek taşları da öksürürken idrar kaçırmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlar özelinde zor gerçekleşen doğumların idrar kaçırma noktasında en önemli nedenlerden bir tanesi olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durumda kadınların bir uzman hekime başvurması ve muhtemel durumları ortadan kaldırmak adına mutlaka yardım talep etmesi gerekir.