Cilt Lekeleri İçin Çözüm: Enzim Peeling

Yaz aylarının bitmesiyle birlikte leke tedavilerine talep artıyor. Çok yaygın bir cilt problemi olan leke, cilde rengini veren melanin adlı pigmentin artışı nedeniyle meydana geliyor. Bazı ciltlerin farklı sebeplerle lekeye daha yatkın olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Doç Dr. Ezgi Özkur, leke tedavilerini anlattı.

Leke tedavileri nelerdir?

Dermatoloji uzmanları öncelikle lekeye tanı koyarlar. Birçok leke tipi bulunmaktadır: Melazma, gebelik maskesi de denilen kloazma, yaşlılık lekesi, solar lentigo, çiller, akneye bağlı oluşan lekeler gibi. Tanıyı koyduktan sonra hastayla birlikte en uygun tedaviyi planlamak için bir yol haritası çizilir. Tedaviler arasında özellikle melazma da en etkili yöntemlerin başında Cosmelan-dermamelan peeling sistemi geliyor.

Cosmelan-dermamelan nedir?

Cosmelan-dermamelan peelingleri tek uygulamayla yüz güldürücü leke tedavisi sonuçlarına ulaşmamıza olanak sağlayan peeling işlemidir. Hekim tarafından peeling protokolü uygulanır ve hastaya devamında kullanacağı ev devam ürünleri verilir. Bu peelinglerin asıl etki mekanizması tirozinaz denilen ve pigment oluşumunu sağlayan bir enzimin bloke edilmesine dayanır ve böylece leke oluşumunu baskılar. Bu nedenle bu grup peelinglere “enzim peeling” denmektedir.

Uygulama nasıl olur?

Uygulama ağrısızdır, cilt özel solüsyonlarla temizlenerek peeling ürünü sürülür ve hekimin cilt hastalığı ve cilt tipi/rengine göre planladığı süre kadar ciltte bırakılır. Devamında ciltten uzaklaştırılarak bariyer kremler sürülür. Peeling seti içinden çıkan devam kremleri 3 ay boyunca evde hastanın kendisi tarafından uygulanır. Genellikle uygulama güneşin etkisini kaybettiği aylarda yapılır. Ev devam ürünlerinin düzenli kullanılması ve güneş koruyucunun ihmal edilmemesi, tedavi başarısında son derece önemlidir.

Lekenin tekrarlama riski var mı?

Tüm lekelerin, tüm tedavilerden sonra tekrarlama riski vardır. Bu riski minimuma indirmek için düzenli güneş koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanılmalı, güneşlenilmemeli ve mümkün olduğunca güneşin dik geldiği saatlerde direk güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.

Uygulama sonrası normal hayatıma devam edebilir miyim?

Peeling temizlendikten sonra kişi güneş koruyucu kullanarak normal hayatına devam edebilir. Özellikle ilk hafta kızarıklık, pullanma, ince kabuklar görülebilir, bu dönemde bariyer kremler ve güneş koruyucu kremler önerilmektedir.