Aşk Psikoloğu Işıl Evrim Akgün kimdir?

Aşk deyince aklımıza gelen isimlerin başında geliyor Aşk Psikoloğu Işıl Evrim Akgün. O halde kendisini ve aşka yaklaşımını gelin yakından tanıyalım…

Bize kendinizi ve eğitimlerinizi anlatır mısınız?

Marmara Üni. İletişim Fakültesi, İstanbul Ticaret Üni. Psikoloji ve İstanbul Üni. Çocuk Gelişimi bölümü olmak üzere üç farklı üniversitede eğitimimi tamamladım. 2001’den bu yana süren üniversite eğitimlerim sırasında tiyatroya olan ilgim yüzünden, MSM’de sahne sanatları, yaratıcı drama ve diksiyon eğitimlerini kapsayan programa da katıldım ve buradan da keyifle mezun oldum. Gerek iletişimin gerekse psikolojinin dinamik ve sürekli beslenmesi gereken alanlar olduğuna inandığım için de Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Metin Yazarlığı, İleri İletişim Teknikleri ve Mentorluk, Liderlik, NLP gibi eğitimler aldım.

Bu sırada spirütel öğretilerin de beni geliştireceğine inanarak Yoga, Reiki, Nefes, Norbekov Bedenin Bilgeliği, Angel Therapy gibi alanlarda sertifika programlarına katıldım, bazılarında eğitmenlik derecesindeyim. Hala ilgi duyduğum pek çok eğitim programına da online olarak katılıyorum.

Bu kadar eğitimden sonra sizde ne tür değişimler oldu?

Aslında değişimden ziyade dönüşüm demek belki daha yerinde olacaktır. Çünkü gerçek bir dönüşüm yaşadım. Elbette sadece aldığım eğitimler değil, karşılaştığım insanlar, çalıştığım iş ortamları, başıma gelen artı veya eksi değerdeki olaylar elbirliğiyle beni A noktasından B, C, D diyerek sürekli farklı noktalara taşıdı, taşımaya devam ediyor.

Şu an olduğum noktada beynimde bir röntgen cihazı varmışcasına insanlara baktığımda onların anlattıklarından hiç etkilenmeden gerçekte nasıl bir ruha sahip olduklarını görebiliyorum. Bu tabiri mecazi anlamdan ziyade daha psikolojik bir karşılık olarak düşünebilirsiniz. Birini gözlemleyerek, komplekslerini, takıntılarını, yalanlarını vs görebilmek gibi. Olayların gidişatı hakkında da tahminlerim oldukça iyidir. Ki bu da bazen ister istemez fazla tedbirli olmayı gerektirebiliyor.

Size neden Aşk Psikoloğu diyorlar?

Kişisel gelişim alanında çıkardığım ilk kitabım Soyadım Mutluluk’ta aşk ve ilişkilere dair çalışmalar yer alıyordu. Benimle röportaj yapan bir gazeteci de kitap içeriğini çok beğenince Türkiye’nin artık bir Aşk Psikoloğu var diye başlık attı. O günden bu yana bu şekilde lanse ediliyorum ve akılda kalıcılığı kolay olduğu için de sonraki yayın evlerim de bu ismi kullanmayı devam ettirdiler. Devamında çıkan Aşkı Bize Yanlış Öğrettiler ve İlişkini Kurtar kitabımda da aşk ve ilişkilere dair birçok formül yer alıyor. Ben okuyucuya klasik aşk taktikleri değil, zihni kodlama çalışmaları yaptırıyorum. Hatta mümkünse öğrendiği ve ona bedel ödetip onu mutsuz eden tüm taktiklerden kurtulması gerektiğini anlatıyorum.

Tabi sadece kitaplarımda değil, workshoplarımda da daha derinlemesine eğitimler ile hem kötü ilişki deneyimlerinden arınmanın yollarını hem de var olan ilişki durumlarını düzeltebilmenin yollarını kolayca öğrenebiliyorlar.

Aşk Psikoloğu bize aşka dair neler söyler?

Aşk, insana dair tüm duyguların toplamı. Hayatın içinde ne kadar olay ve duygu varsa işte aşkta be ilişkilerde de o kadar çok aksiyon var. Tutku, ihtiras, heyecan, öfke, şefkat, iniş-çıkış, gözyaşı, kıskançlık vs… İşte bu yüzden aşık insanın psikolojisi sağlam olmalı, ancak o zaman sağlıklı bir ilişki yürütmek mümkün olabiliyor.  Ve aşk ancak siz kendinizle barışıp sevdiğinizde size güzel bir deneyim sunabiliyor.