APPLE’DAN YETENEK ŞOV

Apple yılın beklenen ara etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte yeni iPad Air, iPad Pro, Apple Pencil Pro ve en önemlisi yeni Apple silikon M4 çip tanıtıldı.

iPad Air

Apple’ın satış rekorları kıran tablet ailesi iPad, yılın bu zamanlarında güncelleme alıyordu. Ve beklenen oldu. iPad Air ailesinin en yeni üyesi M2 çipi ile baştan tasarlanarak tanıtıldı. Yeni iPad Air, M2 çipi sayesinde günümüzün en çok konuşulan olgusu yapay zekaya kavuştu. Hali hazırda Neural Engine yapısı sayesinde yapay zeka temelli yardımlar vardı ancak şimdi konu boyut atladı diyebiliriz. iPad Air, şimdi her zamankinden daha hızlı CPU, GPU ve Neural Engine birimine sahip M2 çiple performansıyla adından söz ettirecek.

Yeni tasarımda 12 MP ultra geniş ön kamera, uzun kenarda konumlandırılarak görüntülü konuşmalar için kolaylık sağlıyor. Yeni iPad Air 11 ve 13 inçlik iki farklı ekran boyutuyla gelirken kullanıcılara Freeform gibi uygulamalarda fikirlerini kaydetmeleri veya iPadOS’te Split View özelliğini kullanarak birden fazla uygulama kullanımı için daha fazla alan sağlıyor. Son olarak tüm iPad ailesinde olduğu gibi uyumlu ve kullanışlılık sağlayan Magic Keyboard ve Apple Pencil Pro gibi aksesuarları da destekliyor.

iPad Pro

Apple iddia ettiğinde bunun gerçek olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Dünyanın en gelişmiş ekranı ünvanı ile lanse edilen yeni iPad Pro, sahip olduğu Ultra Retina XDR ekranda, iki adet OLED panelinin ışığını bir araya getirerek olağanüstü bir tam ekran parlaklığı sağlayan çift katmanlı OLED teknolojisi kullanıyor. Yeni iPad Pro, SDR ve HDR içerikler için 1000 nit tam ekran parlaklığı ve yalnızca HDR içerikler için maksimum 1600 nit parlaklığı destekliyor. Bu parlaklık inanılmaz bir ekran deneyimi yaşatmayı vaat ediyor. Çığır açıcı çift katmanlı OLED teknolojisi, sıra dışı parlaklık, inanılmaz hassas kontrast, parlak renkler ve nano-texture cam seçeneğiyle sunulan Ultra Retina XDR, iPad Pro kullanıcılarına benzersiz bir görüntüleme deneyimi yaşatan, dünyanın en gelişmiş ekranı olma unvanının hakkını vermiyor mu sizce de?

Yeni iPad Pro, ilk kez tanıtılmış olan 2 jenerasyon 3 nanometre çip olan M4 ile gelerek inanılmaz bir performans sunuyor.  Yeni M4 çipli iPad Pro, Apple’ın şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine birimini sunuyor. Saniyede 38 trilyon işlem yapma kapasitesine sahip bu teknoloji, Apple’ın A11 Bionic çipindeki ilk Neural Engine teknolojisine kıyasla 60 kat daha hızlı. Ve ayrıca Apple ekosisteminin en ince aygıtı olması ile de öne çıkıyor.

Apple Pencil Pro

Bir kalem nasıl profesyonel özelliklere kavuşur hadi görelim!

Apple Pencil üstün erişilebilirlik ve kullanışlılık özellikleri ile zaten hayatımızdaydı ancak şimdi yerleşik jiroskop ve Haptic Engine sayesinde daha da yetenekli hale geldi. Artık kalemi döndürdüğümüzü anlayıp fırça gibi araçlar da ona uygun şekilde tepki verebiliyor. Ya da gövdeye baskı uyguladığımızda titreyerek tepkileri fark ettirebiliyor.