Apple Watch’un “Kadın Sağlığı için Bilekten Sıcaklık Algılama” ve “AFib Geçmişi” özellikleri Türkiye’deki kullanıcılara açıldı

Kadınlar için adet döngüsü, sağlığın önemli bir göstergesidir ve birçok doktor bunu hayati bir işaret olarak kabul eder. Apple Watch Series 8, diğer tüm sağlık verileriyle aynı gizlilik özellikleri ile tasarlanmış, kadınlara sağlıkları hakkında daha fazla bilgi veren sıcaklık algılama özelliğine sahiptir. Apple Watch Series 8, siz uyurken dahi vücudunuzun sıcaklığını takip eden yenilikçi bir sensöre sahiptir, böylece zaman içindeki değişiklikleri görebilirsiniz. Apple Watch dış ortamdan kaynaklanan sapmaları azaltan iki sensörlü bir tasarımla sıcaklık algılamaya da benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Series 8’deki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor. 

Yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini bilmek aile planlaması için yardımcı olabilir. Apple Watch Series 8’deki yeni sıcaklık algılama özelliğinden yararlanan kullanıcılar, aile planlamasına yardımcı olabilecek geçmişe dönük yumurtlama tahminleri ve iyileştirilmiş adet döngüsü tahminleri alabilirler.Kalp atış hızınız ve kayıtlı döngü verilerinizle birleştirildiğinde, adet döngünüzün ayrıntılı bir görünümünü elde edersiniz. Sıcaklık algılama ayrıca gelişmiş döngü tahminleri sağlar.

Alanında bir ilk: AFib Geçmişi

AFib Geçmişi, kalbinizin AFib belirtileri gösterdiği sürenin tahmini miktarını verir.  Yapılan araştırmalar AFib durumunda geçirilen sürenin kişinin gösterdiği belirtileri, genel yaşam kalitesini ve komplikasyon riskini etkilediğini ortaya koyuyor. 

Daha önce AFib sıklığını geniş bir süre zarfında ölçmenin veya kişinin durumunu etkileyebilecek yaşam tarzı etkenlerini kontrol etmenin kolay bir yolu bulunmuyordu. Artık bunu sadece bir Apple Watch takarak yapabilecekler.

AFib tanısı konulmuş kullanıcılar, FDA onaylı AFib Geçmişi özelliğini etkinleştirdiklerinde kalp ritminin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair tahminler gibi önemli bilgilere erişebiliyor, böylece kendi durumları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar. 

AFib Geçmişi ayrıca kullanıcıların uyku, egzersiz ve kilo gibi AFib’de geçirilen süreyi etkileyebilecek belirli yaşam faktörlerini izlemesine olanak tanır.  

AFib tanısı konulmuş kullanıcılar, FDA onaylı AFib Geçmişi özelliğini etkinleştirdiklerinde kalp ritminin ne sıklıkta AFib belirtileri gösterdiğine dair tahminler gibi önemli bilgilere erişebiliyorlar.
AFib Geçmişi, hem Apple Watch hem de FDA onaylı bir referans cihazı kullanan katılımcılarla yapılan bir klinik çalışmada doğrulanmıştır. Bu çalışma, Apple Watch ile referans cihaz arasındaki haftalık ölçümlerdeki ortalama farkın %1’den az olduğunu gösterdi.