ALMODOVAR’IN YENİ FİLMİ VİZYONDA: JULIETA

İspanya’nın usta yönetmeni Pedro Almodovar’ın son filmi Julieta, bu hafta ülkemizde vizyona girdi. Yönetmenin kadın dünyasına varoluş ve benlik temasında değindiği Julieta’yı Almodavar sevenlerin yine etkisi altında bırakacak, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

julieta-750x400

Filmin ana karakteri, erkek arkadaşı Lorenzo ile birlikte Madrid’den Portekiz’e taşınma planları yapan 50’li yaşlarındaki Julieta (Emma Suarez).  Taşınma planları sırasında, en son 18 yaşında gördüğü ve 12 yıldır hiçbir haber alamadığı kızı Antía’nın bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Beatriz (Michelle Jenner) ile karşılaşan Julieta, Beatriz ile yaptıkları konuşmayla, ötelemeye ve unutmaya çalıştığı acılarının tekrar su yüzüne çıktığını anlayınca eskiden kızıyla birlikte yaşadığı eve geri döner. Kızından bir haber alabilmeyi umutsuzca bekleyerek günlerini geçirmeye başlayan kadın, bu sırada geçmişini tekrar gözden geçirerek anılarını kağıda aktarmaya başlar: Gençlik yıllarında tanıştığı ve aşık olduğu balıkçı Xoan (Daniel Grao) ile birlikteliği, kızının doğumu, eşinin ölümü üzerine yaşadığı bunalım yılları ve kızının bir gün apansız çıkıp gidişi gibi olayları tekrar yaşayarak, daha önce fark edemediği hatalarını görmeye başlıyor. Filmde, Julieta’nın gençlik halini ise Adriana Ugarte canlandırıyor.

Almodovar filmi izlemekten keyif duyan herkes için başarılı ve tatmin edici bir yapıt olan Julieta’yı henüz vizyondayken izlemenizi tavsiye ederiz.