Alışılmışın Dışında Gelişen Bir Anne Kız Hikayesi: Anne Çiçekleri

Yazar, editör ve eğitmen Özlem Çetinkaya’nın alışılmışın dışında bir anne kız hikâyesi anlattığı yeni romanı “Anne Çiçekleri” Düşbaz Kitaplar imzasıyla çıktı.

Özlem Çetinkaya anne kız çatışmalarını mercek altına alıyor. Çetinkaya, “Anne Çicekleri” adlı yeni romanıyla çok sıradan görünen anne kız ilişkilerinin derinlerde oluşturduğu yolları, o yolların karanlıklarını, iniş çıkışlarını fark etmenin hikâyesini anlatıyor. 

Düşbaz Kitaplar etiketiyle çıkan kitapta, yaşlı ve hasta bir anneyle kızı arasındaki sevgi-nefret ilişkisini veyaşanan yüzleşmeleri psikolojik çözümlemelerle ele alırken okurlarını gerçek sevginin iyileştirici gücüyle sarıp sarmalıyor. Çetinkaya, “Bu hikâyeyi yazma kararım bir süreç içinde gelişti. Kendi içimde yaşadıklarım, bir türlü dile getiremediklerim, ayıplanmaktan çekindiğim şeylerin bana özel olmadığını fark etmemle daha da büyüdü ve bir gün kendiliğinden başladı. Zaten her şey öyle değil mi? Doğmak için bir zaman bekliyor, koşullar birbiri ardına diziliyor ve uygum ortam geldiğinde kendiliğinde ortaya çıkıyor. Kendi durduğum yerden anlamakta zorlandığım, kalbimi acıtan toplumsal gerçeklere karşı da bir farkındalık oluşturma ihtiyacı duydum. Bunun kibirli bir yerden duyulmasını istemem, amacım sadece kendi bütünleşme yolculuğumda sorduğum soruları başkaları ile de paylaşmak. “ dedi.