AKBANK SANAT DÜNYA MÜZİĞİ GÜNLERİ

Türkiye sanat dünyasının modern duraklarından Akbank Sanat, Dünya Müziği’nin özgün ve heyecan verici müzisyenlerine ev sahipliği yapıyor. Aralık ayı kültür-sanat programınızı henüz oluşturmadıysanız, kaçırılmaması gereken bu farklı performansları mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

akbank-sanat

Dünya üzerindeki en eski müzik sistemlerinden olan Güney Hindistan Karnatik müziğinin büyük ustası kemancı Jyotsna Srikanth, geleneksel Hint vurmalı sazları mridangam ve khanjira sanatçıları eşliğinde 7 Aralık’ta açılışı yapıyor ve izleyenleri ruhani bir yolculuğa çıkarıyor.

14 Aralık’ta bu sefer Sahra Çölü’ne gidiyor ve ünlü Nijerli Çöl Blues grubu Etran Finatawa’nın yetenekli gitarist ve vokalisti Alhousseini Aniyollanın yeni projesi Anewal’i dinleyerek, geleneksel Tuareg müziğiyle Amerikan cazının arasındaki bağlantıları keşfe çıkıyoruz.

İsmi Bill Frisell, John Scofield gibi dev gitaristlerle anılan Vietnam asıllı Fransız gitarist Nguyen Le – Ngo Hong Quang, köklerine dönüyor ve Vietnamlı geleneksel sazlar ustası ve vokalist Ngo Hong Quang’ı yanına alarak, geleneksel Vietnam müziğinin güzelliğini modern bir yorumla 21 Aralık’ta dinleyicilere aktarıyor.

Dünya Müziği Günleri’nin kapanışını, Buena Vista Social Club’un ikinci kuşak vokalistlerinin en önemlilerinden olan ve Wim Wenders’in “Küba Müziği” filminde rol alarak ününü pekiştiren Luis Frank; Küba’nın “Piyano Kraliçesi” Lazara Cachao Lopez eşliğinde vereceği konserle yapıyor. İstanbul’da bir Küba rüzgarı estirecek bu eşsiz performansı kaçırmayın deriz.